Home ] [ 20X Extreme Showcase ] Board of Directors ] Board Meetings ] Calendar Sales ] Cinch Team ] Classified Ads ] Clinics/Schools ] Cutting Judges ] Entry Forms & Applications ] Fall Showcase Extravaganza ] Links ] Membership ] National Finals, Team & Results ] Newsletter ] Past National Champions ] Practice Rodeo Results ] Regional Rodeos ] Regional & State Results ] Rodeo Schedule ] Rules & Regulations ] SD Jr. High Division ] Sponsors & Partners ] Sports Medicine ] State Finals ] State Finals Average Champions ] Student Officers ] Year End State Champions ]


20X Extreme Showcase Rodeo

January 27, 2019 1:00 pm
Rapid City, SD

Contestant photos from past years

2019 20X Extreme Showcase Rodeo Entry Form & Bio Sheet...

2019 20X Scholarship Application...

2019 20X Contestant List 10/8/2018
Bareback
NW Jose  Alaniz Jr 75 1
NW Teigan Clark 55 2
SW Hunter Alexander 10 1
Saddle Bronc
EA Dylan Suhr 29 1
NW Colton Ward 25.5 1
NW Rowdy Fischbach 17 2
NW Kyler Carmichael 17 3
SW Cash Wilson 90 1
SW Talon Elshere 29 2
SW Dyson Schofield 8 3
SW Luke Thompson 6.5 Alt
Bull Riding
NW Stran Smith 10 1
RR Riggin Shippy 79 1
RR Kaler Kirkie 43 2
RR Hudson Johnson 10 3
RR Lane Williams 7 Alt
SW Lante' Swallow 10 1
Steer Wrestling
EA Carter Kennedy 47 1
EA Ryan Bergeson 23 2
NW Samuel Adams 64 1
NW Bradey Labrier 16 2
NW Jesse Thybo 6 3
RR Riley Hannum 37 1
RR Finn Hanson 25 2
RR Jackson Grimes 19 3
SW Wynn Schaack 65 1
SW Chance Grill 52 2
SW Nolan Smith 47 3
Tiedown
EA Dillon Sackett 82 1
EA Ty Moser 25 2
EA Reece Ullerich 22 3
EA Hunter Haberman 10 Alt
NW Brayden Price 16 1
NW Billy  Larson 5 2
RR Linkyn Petersek 64 1
RR Beau Dean 46.5 2
RR Blasius Steffen 30 3
RR Austin Olson 12 Alt
SW Tanner Fite 63 1
SW Wyatt Tibbitts 47.5 2
SW Kolter Clark 7 3
SW Owen Perry 5 Alt
 
Team Roping
EA Justin Tekrony 30 1 Kaycee Christenson 46 1
EA Tater Moody 16 2 Shane  Anderson 21 2
EA Jace Ullerich 14 3 Sage Bach 7 3
EA Conner Lehman 6 Alt Logan Bowes 6 Alt 
EA Sara Hemmingson 5 2nd Alt.
NW Sam Larson 65 1 Britt Oliver 65 1
NW Lane Fuhrer 31 2 Tee Mcamis 28 2
NW Hugh Groves 17 3 Harland Groves 17 3
NW Shianne Price 12 Alt NONE
RR Rafe Wientjes 36 1 Tracer Olson 36 1
RR Gracie Sandquist 20 2 Myles Clements 18 2
RR Kade Starr 18 3 Dawson Phillips 18 3
RR Joey  Carley 18 Alt Wyatt Olson 14 Alt
SW Thane Lockhart 80 1 Chance Derner 80 1
SW Rio Nutter 51 2 Bodie Mattson 51 2
SW Laska Ward 8 3 Payton Pirrung 16 3
SW Clayton Schnose 7 Alt Ridge Ward 8 Alt
Barrels
EA Tyra Harrington 43 1
EA Kaitlyn Sandland 39 2
EA Tatum Carey 36 3
EA Sami
Schumacher
14 Alt
NW Jada Rokke 35 1
NW Kelci Bends 26 2
NW Logan Kautzman 22 3
NW Sydney Fuerst 15 Alt
RR Kodi Retzer 22 1
RR Prairie Retzer 19 2
RR Megan Vanliere 9 3
RR Joey Carley 9 Alt
SW Wacey Brown 83 1
SW Jaycie West 24 2
SW Keisha Rayhill 12 3
SW Emarie Hughson 5.5 Alt
Pole Bending
EA Riley Donnelly 68 1
EA Madi Moody 63 2
EA Chloe Herren 30 3
EA Kennedy Ross 27 Alt
NW Sidni Ferguson 74 1
NW Brooklyn Hanson 12 2
NW Coven Kautzman 12 3
NW Sidney Hanson 7 Alt
RR Josi Stevens 45 1
RR Sydney Theobald 41 2
RR Saige Schuyler 35 3
RR Lorenda Long 20 Alt
SW Allison Clemetson 36 1
SW Shelby Ruland 18 2
SW Miranda Brewer 15 3
SW Jenna Elshere 11 Alt
Break Away
EA Abby Richie 20 1
EA Miranda  Hanson 16.5 2
EA Shaw Nelson 14 3
EA Taylor Henkel 12.5 Alt
NW Mikenzy Miller 61.5 1
NW Sierra Lee 21 2
NW Molly Ryan 13 3
NW Tayla Thorstenson 12 Alt
RR Layna Tibbs 31 1
RR Saydee Heath 20 2
RR Lexi McCoy 18 3
RR Payson Birkeland 17.5 Alt
SW Kassidy Caspers 48 1
SW Shania Larive 33 2
SW Tessa Caspers 25.5 3
SW Kenadi Rising 18 Alt
Goat Tying
EA Shelby Lang 14 1
EA Tatum Sheridan 12 2
EA Kazney Knippling 12 3
EA Madison Kontz 11 Alt
NW Shantell Brewer 18 1
NW Karli Verhulst 17 2
NW Kayden Steele 14 3
NW Shianne Price 12 Alt
RR Tessa Menzel 28 1
RR Sage Gabriel 24 2
RR Jayda Tibbs 19 3
RR Katy O'Daniel 11 Alt
SW Sawyer Gilbert 76 1
SW Taryn Petrak 51.5 2
SW Jaicee Williams 37 3
SW Kassidy Sawvell 11 Alt


2018 20X Contestants
. Photo courtesy of Mel Schmidt.


2018 20X High School Showcase Rodeo Results
1              Lante Swallow                                   Batesland                                            67
2              Jose Alaniz                                          Faith                                                  65

Breakaway Roping
1              Sawyer Gilbert                                  Buffalo                                                 2.64
2              Jaicee Williams                                  Wall                                                     3.42
3              Shantell Brewer                                Dupree                                                12.74

Tie Down Roping
1              Trevor Olson                                      Mud Butte                                          10.50
2              Blake Kontz                                        Flandreau                                           15.06
3              Cord Roberts                                     Rapid City                                           16.85

Goat Tying
1              Mikenzy Miller                                  Faith                                                      6.62
2              Tatum Lauing                                     Oral                                                      7.10
3              Emilee Pauley                                    Wall                                                      7.13

Saddle Bronc
No scores

Steer Wrestling
No times

Barrel Race
1              Taylor Hanson                                   Belle Fourche                                    13.695
2              Jessica Peterson                               Rapid City                                          14.063
3              Sami Schumacher                            Beresford                                            14.122

Pole Bending
1              Trista Reinert                                     Wall                                                 20.930
2              Riley Donnelly                                   Elk Point                                           21.060
3              Sydney Fuerst                                   Belle Fourche                                    21.360

Team Roping
1              Wyatt Tibbitts, Hot Springs                          Payton Pirrung, Hartford                 6.12
2              Chantel Kolb, Belle Fourche                         Sadie Podzimek, Ludlow              11.48
3              Wynn Schaak, Wall                                          Tanner Fite, Hermosa               13.29

Bull Riding
1              Hunter Johnson                                Kadoka                                               68
2              Zach Faehnrich                                  Mobridge                                           64

Scholarship Winners:

Black Hills Stock Show
$1000 – Tarin Arneson
$1000 – Savannah Krogman

Wrangler
$500 – Blair Lammers

Western SD Buckaroos
$500 – Trista Reinert


20X EXTREME RODEO SHOWCASE 2019

Purpose:  To showcase South Dakota High School rodeo talent.

Selection Criteria:
            1.  To be invited to compete, you must be in the top three places on points at the end of the 2018 SDHSRA season in your competed region.  This is based on the year end point total from regions and state.

            2.  Three students will be invited from each region in each event.

            3.   Incoming freshmen are not eligible, nor is a student who did not earn any points in the 2018 SDHSRA rodeo season.

            4.  Students must be a current member of SDHSRA for the 2019 season.  If you have been invited, but have not paid your membership dues, you will be drawn out of the rodeo.

            5.  Students will be invited to compete in one event only.

            6.  If a student places in the top 3 in more than one event, invitation will be in the event the student has the most points in.

            7.  Team Roping - Top 3 teams in each region will be invited.  If any team is missing a partner, it will be filled by rolling down to the next highest point header or heeler. The roper invited will be determined by the need of the above roper, who is in the top 3 positions. For example: The top team in the region is missing a header. The 2nd and 3rd teams are complete. The 4th place header will be invited to rope with the 1st place heeler. If he/she declines, the next highest point header will be invited.

            8.  Tie-Breakers - If there is a tie at the 3rd place position in an event, it will be broken:
                        A) 1st - The highest number of times a student earned points in that event.
                             For example:  If Steve won 1st for 10 points and Brent won 2nd twice for 10 points, Brent would win the tiebreaker.
                        B) 2nd - The highest number of times placed at regional rodeos. 
                        C) 3rd - The highest number of times placed at state finals.
                        D) 4th - The highest placing in that event.
                        E) 5th - Flip of a coin.