National Finals, Team & Results

Team photos of previous National Teams

2020 National Finals has move to Guthrie, OK

Motel Rooms available in Guthrie

NHSRA Shooting Sports Guide

NHSRA Smallbore Rifle Match Rules

NHSRA Trap Shoot Rules (Standard ATA rules)

National High School Rodeo Association Website

2020 National Qualifiers

QUEEN CONTEST  
Tobi Hintz  
   
BAREBACK RIDING  
NAME POINTS
Cooper Filipek 88.5
Chase Yellowhawk 84
Colton Shelley 78
Iver Paul 70
   
   
BARREL RACING  
NAME POINTS
Landry Haugen 69
Tessa Caspers 68
Chantel Kolb 63.5
Bridget Romey 61
Josi Stevens 61
   
BREAKAWAY ROPING  
NAME POINTS
Josi Stevens 73
Sawyer Gilbert 71
Charlie Henwood 61
Jenna Fulton 49
   
   
BULL RIDING  
NAME POINTS
Dylan Bradford 78
Thayne Elshere 68
Jack Rodenbaugh 65.5
Riley Shippy 51
   
   
BOY'S CUTTING  
NAME POINTS
Bodie Mattson 85.5
Caden Stoddard 78.5
Hugh Groves 73.5
Trey Fuller 73.5
   
GOAT TYING  
NAME POINTS
Shantell Brewer 79
Michaela McCormick 64
Layni Stevens 63.5
Acelyn Brink 61
   
   
GIRL'S CUTTING  
NAME POINTS
Landry Haugen 83
Jenna Fulton 77
Sawyer Gilbert 66.5
Chloe Crago 61
   
   
POLE BENDING  
NAME POINTS
Josi Stevens 76
Tessa Caspers 75
Bridget Romey 74
Chantel Kolb 58
   
   
REINED COW HORSE  
NAME POINTS
Dawson Phillips 88
Josi Stevens 76
Sage Bach 75.5
Dawson Kautzman 66.5
   
SADDLE BRONC  
NAME POINTS
Clint Donaldson 84
Talon Elshere 68.5
Teigan Clark 64.5
Malcom Heathershaw 63
   
   
STEER WRESTLING  
NAME POINTS
Tegun Spring 74
Logan Lemmel 72
Talon Elshere 68
Wyatt Tibbitts 68
   
   
TEAM ROPING  
NAME POINTS
Rio Nutter & Bodie Mattson 70
Denton Good & Linkyn Petersek 64
Justin Tekrony & Jace Tekrony 59
Tegan Fite & Chance Derner 59
   
   
TIEDOWN  
NAME POINTS
Linkyn Petersek 83
Ty Moser 80
Sully Paxton 60
Rafe Wientjes 51
   
NATIONAL TEAM  
TRAP SHOOTING  
NAME  
 Ryan Bergeson  
Taylor Henkel  
Riley Newman  
Shawn Vanliere  
   
   
LIGHT RIFLE  
NAME  
Jenna Kruger  
Reese McKenna  
Hudson Fishbach  
Kaitlyn Sandland  
   

2019 national team
2019 South Dakota National Team


2019 National Results for the South Dakota Cowboys and Cowgirls

CLICK HERE FOR COMPLETE RESULTS...

Team South Dakota 2019 National Finals Rodeo Highlights:
South Dakota Girls Team – 20th
South Dakota Boys Team – 7th
Team South Dakota combined – 9th
 
Top 20 1st Go:
Shaw Nelson                1                      Barrel Racing
Jose’ Alaniz                  19                    Bareback
Brandon Volmer         10                    Boys Cutting
Jestyn Woodward       1                      Bull Riding
Isabel Risse                 12                    Goat Tying
Riley Donnelly             8                      Pole Bending
Cash Wilson                 6                      Saddle Bronc
Talon Elshere              16                    Saddle Bronc

Top 20 2nd Go:
Shaw Nelson               14                    Barrel Racing
Joe Alaniz                    11                    Bareback
Cooper Filipek             19                    Bareback
Mikenzy Miller            4                      Goat Tying
Sawyer Gilbert            18                    Goat Tying
Shyanne Howell          12                    Pole Bending
Clint Donaldson           5                      Saddle Bronc
Teigan Clark                7                      Saddle Bronc
Cash Wilson                 15                    Saddle Bronc
Talon Elshere              19                    Saddle Bronc
Wynn Schaack             3                      Steer Wrestling

Short Go:
Shaw Nelson               17                    Barrel Racing
Blasius Steffen             11                    Tie Down Roping
Cash Wilson                 1                      Saddle Bronc
Talon Elshere              8                      Saddle Bronc
Wynn Schaack             2                      Steer Wrestling

Average:
Shaw Nelson                16                    Barrel Racing
Joe Alaniz                    18                    Bareback
Brandon Volmer          20                    Boys Cutting
Jestyn Woodward       5                      Bull Riding
Blasius Steffen             13                    Tie Down Roping
Cash Wilson                 2                      Saddle Bronc – Reserve National Champion
Talon Elshere              4                      Saddle Bronc
Wynn Schaack             2                      Steer Wrestling – Reserve National Champion

AQHA Girls Horse of The Year – Sedan Magic Scotty, ridden by Mikenzy Miller – 4th